Slavnostní otevření obnovené naučné stezky Oldřichovské bučiny se uskutečnilo za účasti ministra životního prostředí v úterý 26. 5. 2015 od 10:30 na Oldřichovském sedle. Od loňského září AOPK se Společností pro Jizerské hory vybudovala potřebná schodiště, doplnila protierozní opatření, obnoveny byly dožilé stupy a celkově byla vylepšena naučná stezka v délce cca 1,3 km. Zároveň po trase celé stezky doplnila Agentura ochrany přírody a krajiny zajímavé interaktivní prvky, které vtáhnou návštěvníky do dění v lese. Obojí bylo možné v rámci otevření ozkoušet a připraveno bylo také drobné občerstvení. Jedná se o první z devíti úseků celého projektu Obnovy návštěvnické infrastruktury v Jizerských horách, na kterém AOPK pracuje již třetím rokem a v průběhu toho letošního budou postupně dodělávány další. Na tomto místě patří poděkování všem dárcům a to i z řad členů Klubu přátel Nadace, bez kterých by byl tento projekt jen velice těžko uskutečnitelný.
Na stezce v Jizerkách je hlava gorily, lehátko, ptačí byt i masky šelem
Nejen velkolepá hlava gorily lemuje staronovou stezku Oldřichovské bučiny v Jizerských horách nad Oldřichovem v Hájích, jež dělá od úterka radost turistům. Kromě úchvatné tváře lidoopa nabízí také další zajímavosti, třeba dřevěné lůžko s rozšiřující se rourou.Na něm mohou turisté naslouchat zvukům lesa, v němž se ukrývají obrovské žulové balvany. „Stezka měří tři kilometry,“ řekl ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor Ondřej Petrovský. „S pomocí Evropské unie jsme obnovili úsek stezky dlouhý kilometr a tři sta metrů.“
Cesta z Oldřichovského sedla na Skalní hrad je nyní bezpečnější a pohodlnější než dříve. Přibyl na ní dřevěný chodník, schody nebo svodnice.
„Věříme, že lidé půjdou po stezce a odvedeme je z míst, kde by mohli poškozovat vzácnou přírodu,“ upozornil Petrovský. „Úpravy stezky stály přibližně devět set tisíc korun. Evropská unie pokryla devadesát procent nákladů.“
Ministerstvo životního prostředí dalo dalších 650 tisíc korun na vyšperkování stezky. Vyrostlo na ní osmnáct zastavení, kde se návštěvníci Oldřichovských bučin pobaví a také poučí.
Herní prvky vymyslelo jedenáct studentů Technické univerzity Liberec se svým pedagogem Janem Činčerou.
„Hravá stezka není cílem, ale prostředkem, abychom turistům řekli, v čem je přirozený les jedinečný a úžasný,“ uvedl Činčera.
Petrovskému se na stezce líbí například maketa dutiny stromu s modely ptáků. Když se do ní člověk podívá, zjistí, jak tam vlastně žijí. „Zaujaly mě také kovové masky šelem, jež dříve v lesích žily,“ konstatoval Petrovský.
Autor: Miloslav Lubas
Ilustrační foto: Jiřina Vávrová
Úřední hodiny:
Po | 8:00 - 11:00, 12:00 - 16:00 |
Út | 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30 |
St | 8:00 - 11:00, 12:00 - 17:00 |
Čt | 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30 |
Pá | 8:00 - 11:00 |