Další historické fotografie naší obce

Další historické fotografie naší obce

 • zveřejnil (a): Jiřina Vávrová
 • 5. června 2017

Dnešní výpravu do historie obce bych chtěla zahájit fotografiemi z tzv. Gahlerova alba, které nám poskytlo Severočeské muzeum v Liberci, za což velice děkuji! Fotografie libereckého rodáka Adolfa Gahlera (1866–1919) jsou známy zejména sběratelům starých pohlednic. Adolf Gahler fotografoval Liberec a další města a vesnice v Jizerských horách. Fotografoval i přírodní scenérie a byl jedním z průkopníků horolezectví v Jizerských horách. Dnes z jeho alba vybírám těchto několik krásných fotografií: Fotografii č. 1 s názvem Görsbach m. Bärheit, kolem roku 1900, která ukazuje část obce Na Pilách, v popředí čp. 21. (povšimněte si orientace domu!). Anton Ressel k názvu Bärheit uvádí: “Nedaleko Jeřice leží Bärhaupt = Medvědí hlava. Název připouští dvojí výklad. Jednak se někomu mohl kopec zdát poněkud podobný hlavě medvěda. Ve zdejším nářečí se kopci říkalo „Barheit“, což může být medvědí hlava, ale může to taky souviset se slovem „bar“ – holý, nahý, tzn. že kopec mohl být během osídlení bezlesý. V sedmdesátých letech minulého století tu pobývali zeměměřiči, kteří zavedli název „Bärheide“ (Medvědí vřesoviště). Název však vůbec neodpovídá zdejší výslovnosti a na nových mapách byl proto vymýcen jakožto špatně pochopený – nesprávný.” (Tolik píše A. Ressel v roce 1933.) Fotografii č. 2, opět s názvem Görsbach m. Bärheit, opět z Pil. Tuto fotografii budete pravděpodobně znát jako starou pohlednici. Fotografii č. 3, zachycující hostinec HemmrichSchänke na Filipce. Dnes zde stojí Sokolovna. Fotografii č. 4, která ukazuje Emauzský obrázek na cestě vedoucí z Oldřichovského sedla směrem do Hejnic na Staré poutní cestě. Začátkem května tohoto roku byla zahájena jeho oprava, realizuje ji Spolek Frýdlantsko. Emauzský obrázek, který byl po roce 1945 poničen, později obnovil Franz Hausmann s přáteli. Naposledy opravoval tuto památku spolek Patron v 90. letech. Návrat obnoveného Emauzského obrázku je plánován na říjen tohoto roku.

O dost mladší jsou fotografie oldřichovských kapliček z roku 1963. Fotografoval je v květnu toho roku pan B. Beneš z libereckého muzea. Z fotografie č. 5 mám obzvlášť velkou radost, protože konečně máme snímek, na kterém je dobře vidět kaplička, která stávala u čp. 16. Vidíte, že na začátku šedesátých let nebyla v dobrém technickém stavu. Ani druhá kaplička (foto č. 6) na tom nebyla o mnoho lépe. Anton Ressel o historii oldřichovských kapliček píše: „Náboženské cítění některých obyvatel dala vzniknout dvěma kaplím a několika sochám. Není známo, kdy byly kaple postaveny, ale obě jsou vysvěcené. Kaple stojící na pozemku čp. 16 s Bolestnou Matkou Boží byla 1861 zbourána kvůli stavbě silnice. Za podpory dobrodinců (Kajetan Franze z čp. 9 a jiní) byla na jiném místě stejného pozemku znovu postavena a vysvěcena. Údržba kaple přísluší majitelům statku čp. 16 a čp. 104. Sedlák Josef Pfeifer z čp. 16 se svého času spolu s tehdejším majitelem hospodářství čp. 104 zavázal za sebe i za své nástupce k údržbě. Druhá kaple, vybavená obrazem Svaté rodiny, stojí na pozemku statku čp. 19, také u silnice. Sedlák Ambros Arnold z čp. 19 se postaral o udržování. K tomu se zavázal i do budoucna, ne však za své nástupce. Obě kaple jsou bez nápisů a neexistuje fond na jejich údržbu.“ Pro srovnání ještě zařazuji dvě fotografie kapličky u čp. 19 z roku 1996 (č. 7 a 8 – z kroniky obce) a současný stav (č. 9). Tato kaplička byla naštěstí zachráněna. Je smutné, že drobné památky mizí z krajiny. Jsou to němí svědkové minulosti, kteří doplácejí na lhostejnost a ustupují novým zájmům lidí. Jsem ráda, že se v naší obci najdou lidé, kterým například osud nejstarší hrobky na oldřichovském hřbitově není lhostejný. Ještě jednou děkuji!

PS: Od pana Jiřího Volfa jsem se dozvěděla o další kapličce, byla prý kamenná a stála v Sedmidomcích. Další informace je, že to nebyla kaplička, ale studánka. Pamatujete ji někdo? Nebo máte dokonce fotografii? Ozvěte se mi, prosím.

Jiřina Vávrová, kronikářka obce

Zdroj fotografií: Severočeské muzeum Liberec.

 

 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
Starší příspěvek Dětský den 2017
Novější příspěvek Klubík – Koňské dopoledne

Související

Zdravotní středisko Mníšek -Dovolená »

  Praktické lékař pro dospělé Dovolená 4.7.                běžná ordinační doba 5.7.                zavřeno 6.7.               ...

Jana Bekešová - 26.5.2022 - úřední deska

Dětský den »

4. 6. od 14 hodin louka u obecního úřadu

Jiřina Vávrová - 16.5.2022 - dětský den

Sladký les a otevření dětské části knihovny »

Obecní knihovna má nově místnost určenou dětem. Můžete si zde nejen vypůjčit knížky, ale i zahrát deskové hry. Vyzkoušet si to můžete 1. června 2022...

Jiřina Vávrová - 16.5.2022 - knihovna

Nohejbal na trávě »

Nohejbal na trávě V sobotu 9. července 2022 zveme hráče i diváky na další ročník nohejbalového turnaje trojic. Travnatý mírně vlnitý povrch...

Jiřina Vávrová - 16.5.2022 - nohejbal

Volejbalový turnaj »

8. 2022, neděle, 10:00, louka u OÚ

Jiřina Vávrová - 15.5.2022 - volejbal

Františkovy folkové lázně Koncert Větrno + Terrakota »

6. 2022, sobota, hospůdka U Františka, 18:00

Jiřina Vávrová - 15.5.2022 - koncert

Rocková mše »

Přijměte pozvání na netradiční duchovní setkání pod nebem či v Besedě. Rocková mše proběhne 5.června v 15h. Mši povede Pavel Andrš. Těšíme se na...

Jiřina Vávrová - 12.5.2022 - hudba mše

Oldřichovský hudební festival »

Oldřichovský festival VIII.   Ani se mi nechce věřit, že se naší hudební scénou setkáme již po osmé. Letos však festival oblékne nový plášť....

Jiřina Vávrová - 12.5.2022 - festival

Beseda s Martinem Fryčem »

Další z besed v rámci naší knihovny, tentokrát s knihkupcem Martinem Fryčem ml. V restauraci Beseda v 19 hodin.

Jiřina Vávrová - 12.5.2022 - Beseda knihovna

Ordinace dětské lékařky »

Ordinace dětské lékařky Mudr. J. Bartošové bude v úterý 3.5. a 10.5. uzavřena. V akutním případě zastupuje Mudr. E. Štičková v Chrastavě po předchozí...

Jiřina Vávrová - 2.5.2022 - lékař