Další historické fotografie naší obce

Další historické fotografie naší obce

Dnešní výpravu do historie obce bych chtěla zahájit fotografiemi z tzv. Gahlerova alba, které nám poskytlo Severočeské muzeum v Liberci, za což velice děkuji! Fotografie libereckého rodáka Adolfa Gahlera (1866–1919) jsou známy zejména sběratelům starých pohlednic. Adolf Gahler fotografoval Liberec a další města a vesnice v Jizerských horách. Fotografoval i přírodní scenérie a byl jedním z průkopníků horolezectví v Jizerských horách. Dnes z jeho alba vybírám těchto několik krásných fotografií: Fotografii č. 1 s názvem Görsbach m. Bärheit, kolem roku 1900, která ukazuje část obce Na Pilách, v popředí čp. 21. (povšimněte si orientace domu!). Anton Ressel k názvu Bärheit uvádí: “Nedaleko Jeřice leží Bärhaupt = Medvědí hlava. Název připouští dvojí výklad. Jednak se někomu mohl kopec zdát poněkud podobný hlavě medvěda. Ve zdejším nářečí se kopci říkalo „Barheit“, což může být medvědí hlava, ale může to taky souviset se slovem „bar“ – holý, nahý, tzn. že kopec mohl být během osídlení bezlesý. V sedmdesátých letech minulého století tu pobývali zeměměřiči, kteří zavedli název „Bärheide“ (Medvědí vřesoviště). Název však vůbec neodpovídá zdejší výslovnosti a na nových mapách byl proto vymýcen jakožto špatně pochopený – nesprávný.” (Tolik píše A. Ressel v roce 1933.) Fotografii č. 2, opět s názvem Görsbach m. Bärheit, opět z Pil. Tuto fotografii budete pravděpodobně znát jako starou pohlednici. Fotografii č. 3, zachycující hostinec HemmrichSchänke na Filipce. Dnes zde stojí Sokolovna. Fotografii č. 4, která ukazuje Emauzský obrázek na cestě vedoucí z Oldřichovského sedla směrem do Hejnic na Staré poutní cestě. Začátkem května tohoto roku byla zahájena jeho oprava, realizuje ji Spolek Frýdlantsko. Emauzský obrázek, který byl po roce 1945 poničen, později obnovil Franz Hausmann s přáteli. Naposledy opravoval tuto památku spolek Patron v 90. letech. Návrat obnoveného Emauzského obrázku je plánován na říjen tohoto roku.

O dost mladší jsou fotografie oldřichovských kapliček z roku 1963. Fotografoval je v květnu toho roku pan B. Beneš z libereckého muzea. Z fotografie č. 5 mám obzvlášť velkou radost, protože konečně máme snímek, na kterém je dobře vidět kaplička, která stávala u čp. 16. Vidíte, že na začátku šedesátých let nebyla v dobrém technickém stavu. Ani druhá kaplička (foto č. 6) na tom nebyla o mnoho lépe. Anton Ressel o historii oldřichovských kapliček píše: „Náboženské cítění některých obyvatel dala vzniknout dvěma kaplím a několika sochám. Není známo, kdy byly kaple postaveny, ale obě jsou vysvěcené. Kaple stojící na pozemku čp. 16 s Bolestnou Matkou Boží byla 1861 zbourána kvůli stavbě silnice. Za podpory dobrodinců (Kajetan Franze z čp. 9 a jiní) byla na jiném místě stejného pozemku znovu postavena a vysvěcena. Údržba kaple přísluší majitelům statku čp. 16 a čp. 104. Sedlák Josef Pfeifer z čp. 16 se svého času spolu s tehdejším majitelem hospodářství čp. 104 zavázal za sebe i za své nástupce k údržbě. Druhá kaple, vybavená obrazem Svaté rodiny, stojí na pozemku statku čp. 19, také u silnice. Sedlák Ambros Arnold z čp. 19 se postaral o udržování. K tomu se zavázal i do budoucna, ne však za své nástupce. Obě kaple jsou bez nápisů a neexistuje fond na jejich údržbu.“ Pro srovnání ještě zařazuji dvě fotografie kapličky u čp. 19 z roku 1996 (č. 7 a 8 – z kroniky obce) a současný stav (č. 9). Tato kaplička byla naštěstí zachráněna. Je smutné, že drobné památky mizí z krajiny. Jsou to němí svědkové minulosti, kteří doplácejí na lhostejnost a ustupují novým zájmům lidí. Jsem ráda, že se v naší obci najdou lidé, kterým například osud nejstarší hrobky na oldřichovském hřbitově není lhostejný. Ještě jednou děkuji!

PS: Od pana Jiřího Volfa jsem se dozvěděla o další kapličce, byla prý kamenná a stála v Sedmidomcích. Další informace je, že to nebyla kaplička, ale studánka. Pamatujete ji někdo? Nebo máte dokonce fotografii? Ozvěte se mi, prosím.

Jiřina Vávrová, kronikářka obce

Zdroj fotografií: Severočeské muzeum Liberec.

 

Podrobnosti

Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce
Další historické fotografie naší obce

Úřední hodiny:

Po 8:00 - 11:00, 12:00 - 16:00
Út 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30
St 8:00 - 11:00, 12:00 - 17:00
Čt 8:00 - 11:00, 12:00 - 14:30
8:00 - 11:00
  • Adresa: OÚ Oldřichov v Hájích 151, 463 31
  • Tel.: (+420) 482 725 093-94
  • Tel.: (starostka Jana Šťastná) 775 280 562
  • e-podatelna: podatelna@oldrichov.cz
  • Datová schránka: 6tfbi63
  • IČ: 00481483
  • Pověřenec pro ochranu osobních údajů:
    Karel Pokorný, tel.: 482 363 846, 602 833 524

Zprávy z úřadu

Záměr pronajmout byt
10.07.2024 - 17.8.2024

Aktuality z obce

Dýňobraní
12.10.2024, 10:00 hod.

Oldřichovské listy č. 72
27. června 2024

Obíhačka
27.08.2024, 17:00 hod.

Oldřichovský letní swap
30.06.2024, 14:00 hod.

Bikepark
11. června 2024

Souhlas s používáním Cookies

Pro správné fungování tohoto webu se používají soubory cookies.
Cookies nepoužíváme pro žádné marketingové a analytické účely.