Další historické fotografie naší obce

Další historické fotografie naší obce

 • zveřejnil (a): Jiřina Vávrová
 • 5. června 2017

Dnešní výpravu do historie obce bych chtěla zahájit fotografiemi z tzv. Gahlerova alba, které nám poskytlo Severočeské muzeum v Liberci, za což velice děkuji! Fotografie libereckého rodáka Adolfa Gahlera (1866–1919) jsou známy zejména sběratelům starých pohlednic. Adolf Gahler fotografoval Liberec a další města a vesnice v Jizerských horách. Fotografoval i přírodní scenérie a byl jedním z průkopníků horolezectví v Jizerských horách. Dnes z jeho alba vybírám těchto několik krásných fotografií: Fotografii č. 1 s názvem Görsbach m. Bärheit, kolem roku 1900, která ukazuje část obce Na Pilách, v popředí čp. 21. (povšimněte si orientace domu!). Anton Ressel k názvu Bärheit uvádí: “Nedaleko Jeřice leží Bärhaupt = Medvědí hlava. Název připouští dvojí výklad. Jednak se někomu mohl kopec zdát poněkud podobný hlavě medvěda. Ve zdejším nářečí se kopci říkalo „Barheit“, což může být medvědí hlava, ale může to taky souviset se slovem „bar“ – holý, nahý, tzn. že kopec mohl být během osídlení bezlesý. V sedmdesátých letech minulého století tu pobývali zeměměřiči, kteří zavedli název „Bärheide“ (Medvědí vřesoviště). Název však vůbec neodpovídá zdejší výslovnosti a na nových mapách byl proto vymýcen jakožto špatně pochopený – nesprávný.” (Tolik píše A. Ressel v roce 1933.) Fotografii č. 2, opět s názvem Görsbach m. Bärheit, opět z Pil. Tuto fotografii budete pravděpodobně znát jako starou pohlednici. Fotografii č. 3, zachycující hostinec HemmrichSchänke na Filipce. Dnes zde stojí Sokolovna. Fotografii č. 4, která ukazuje Emauzský obrázek na cestě vedoucí z Oldřichovského sedla směrem do Hejnic na Staré poutní cestě. Začátkem května tohoto roku byla zahájena jeho oprava, realizuje ji Spolek Frýdlantsko. Emauzský obrázek, který byl po roce 1945 poničen, později obnovil Franz Hausmann s přáteli. Naposledy opravoval tuto památku spolek Patron v 90. letech. Návrat obnoveného Emauzského obrázku je plánován na říjen tohoto roku.

O dost mladší jsou fotografie oldřichovských kapliček z roku 1963. Fotografoval je v květnu toho roku pan B. Beneš z libereckého muzea. Z fotografie č. 5 mám obzvlášť velkou radost, protože konečně máme snímek, na kterém je dobře vidět kaplička, která stávala u čp. 16. Vidíte, že na začátku šedesátých let nebyla v dobrém technickém stavu. Ani druhá kaplička (foto č. 6) na tom nebyla o mnoho lépe. Anton Ressel o historii oldřichovských kapliček píše: „Náboženské cítění některých obyvatel dala vzniknout dvěma kaplím a několika sochám. Není známo, kdy byly kaple postaveny, ale obě jsou vysvěcené. Kaple stojící na pozemku čp. 16 s Bolestnou Matkou Boží byla 1861 zbourána kvůli stavbě silnice. Za podpory dobrodinců (Kajetan Franze z čp. 9 a jiní) byla na jiném místě stejného pozemku znovu postavena a vysvěcena. Údržba kaple přísluší majitelům statku čp. 16 a čp. 104. Sedlák Josef Pfeifer z čp. 16 se svého času spolu s tehdejším majitelem hospodářství čp. 104 zavázal za sebe i za své nástupce k údržbě. Druhá kaple, vybavená obrazem Svaté rodiny, stojí na pozemku statku čp. 19, také u silnice. Sedlák Ambros Arnold z čp. 19 se postaral o udržování. K tomu se zavázal i do budoucna, ne však za své nástupce. Obě kaple jsou bez nápisů a neexistuje fond na jejich údržbu.“ Pro srovnání ještě zařazuji dvě fotografie kapličky u čp. 19 z roku 1996 (č. 7 a 8 – z kroniky obce) a současný stav (č. 9). Tato kaplička byla naštěstí zachráněna. Je smutné, že drobné památky mizí z krajiny. Jsou to němí svědkové minulosti, kteří doplácejí na lhostejnost a ustupují novým zájmům lidí. Jsem ráda, že se v naší obci najdou lidé, kterým například osud nejstarší hrobky na oldřichovském hřbitově není lhostejný. Ještě jednou děkuji!

PS: Od pana Jiřího Volfa jsem se dozvěděla o další kapličce, byla prý kamenná a stála v Sedmidomcích. Další informace je, že to nebyla kaplička, ale studánka. Pamatujete ji někdo? Nebo máte dokonce fotografii? Ozvěte se mi, prosím.

Jiřina Vávrová, kronikářka obce

Zdroj fotografií: Severočeské muzeum Liberec.

 

 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
 • Další historické fotografie naší obce
Starší příspěvek Dětský den 2017
Novější příspěvek Klubík – Koňské dopoledne

Související

Zápis ZO 21.9.2021 »

Celé znění zápisu naleznete zde: 2021-09-21_Zápis_ZO_anonym Usnesení ze dne Obsah usnesení pro proti zdržel/a...

Radim Šarapatka - 18.10.2021 - zastupitelstvo

Zápis ze ZO 30.8.2021 »

Celé znění zápisu naleznete zde: 2021-08-30_Zápis_ZO_anonym Usnesení ze dne Obsah usnesení pro proti zdržel/a...

Radim Šarapatka - 18.10.2021 - zastupitelstvo

Zápis ze ZO 21.6.2021 »

Celé znění zápisu naleznete zde: 2021-06-21_Zápis_ZO_anonym Usnesení ze dne Obsah usnesení pro proti zdržel/a...

Radim Šarapatka - 18.10.2021 - zastupitelstvo

Zápis ze ZO ze dne 31.5.2021 »

Celé znění zápisu naleznete zde: 2021-05-31_Zápis_ZO_anonym Usnesení ze dne Obsah usnesení pro proti zdržel/a...

Radim Šarapatka - 18.10.2021 - zastupitelstvo

výzva k ořezům stromoví »

Jana Bekešová - 15.10.2021 - úřední deska

Porucha veřejného osvětlení »

Při dopravní nehodě došlo k porušení hlavního elektrického rozvaděče na veřejné osvětlení. OÚ pracuje na zprovoznění. Děkujeme za...

Jana Bekešová - 27.9.2021 - úřední deska

rozpočtové opatření 2/2021 »

Jana Bekešová - 22.9.2021 - rozpočty

6.ročník oslav Mikroregionu Hrádecko – Chrastavsko v Kryštofově Údolí »

Mikroregion Hrádecko - Chrastavsko Vás zve na šestý ročník oslav (viz. plakát) Datum konání: 18. 9. 2021 začátek od 10:00 Místo konání: Kryštofovo...

Jana Bekešová - 15.9.2021 - úřední deska

Živý Betlém »

Přijďte si zazpívat koledy, dát si svařák, popřát si krásné svátky se sousedy. Živý Betlém a společné zpívání koled na louce u OÚ 12. prosince od 16...

Jiřina Vávrová - 15.9.2021 - betlém Živo v Hájích živý betlém

Vánoční trhy »

a po skončení Mikulášské nadílky plynule navážou Vánoční trhy. Od 16 hodin. Prosíme prodejce, aby počítali s tím, že od 14 do 16 hodin probíhá na...

Jiřina Vávrová - 15.9.2021 - Beseda trhy vánoce Živo v Hájích

Mikulášská »

Na děti se těší Mikuláš, čerti a andělé 4. 12. 2021 ve 14 hodin na sále Besedy! Přijďte, prosíme, včas, divadlo začíná ve 14 hodin! Soutěže,...

Jiřina Vávrová - 15.9.2021 - Mikulášská Živo v Hájích