Malá nebo velká sanitka?

Malá nebo velká sanitka?

  • Jiřina Vávrová
  • 16. dubna 2018

Je mezi nimi rozdíl?

Lámete si někdy hlavu, proč k někomu jede malá sanitka, k někomu velká a k někomu dokonce obě? Důvody jsou přitom prosté. Ten rozhodující je, zda je u pacienta třeba lékař nebo zda stačí zdravotník. O tom, který vůz vyšle, rozhoduje dispečer na operačním středisku bezprostředně po kontaktu s volajícím. V jeho kompetenci je také vyslat další vůz, je-li potřeba pomoc posílit.

V malé sanitě je lékař vždy, v té větší být nemusí. Výjezdové posádky jsou minimálně dvojčlenné a jsou tvořeny zdravotnickými pracovníky. Výjezdová skupina Rendez-Vous (RV – malé auto) pracuje ve složení lékař a řidič-záchranář. Ke své práci využívají plně vybavené osobní vozidlo, které ale neslouží k přepravě pacienta. K té je využívána výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci (RZP – velká sanitka), která pracuje ve složení zdravotnický záchranář a řidič-záchranář. A velkou sanitu využívá i výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci (RLP). V ní jezdí vždy lékař, záchranář a řidič-záchranář. I toto vozidlo je určené k přepravě pacienta.

Podle závažnosti zdravotního stavu pacienta vysílá operátor, tedy ten, s kým se pacient nebo jeho okolí telefonicky spojí na čísle 155, na místo události pouze samostatnou skupinu RZP nebo RV, případně obě skupiny zároveň. Vyslat může také vrtulník Kryštof 18, kde pracuje posádka ve složení lékař, záchranář a pilot. Dvoumotorový vrtulník je vybaven stejně jako sanitka a umožňuje například rychlejší zásah ve špatně přístupném terénu nebo rychlejší a šetrnější transport pacienta do vzdálenějších specializovaných zdravotnických zařízení. Posádka vrtulníku je také speciálně vycvičena pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou.

Vaše Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje

www.zzslk.cz

Najdete nás také na facebooku jako Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, p.o.

Starší příspěvek Kdo je operátor linky 155?
Novější příspěvek Příběh Marie Sobiškové